Walking Around China

An expat studying in SH - posting photos taken by me and entries written in Turkish for my family back home

  Şangay’ın en popüler, en turistik mekanlarından “The Bund” burası işte. Güneş battığında, bir de hava sisli değilse, ışıklandırmayla beraber böyle görünür “The Bund”. Yılbaşında Bahar Bayramında insanlar nehrin kıyısındaki yürüyüş yolunda öyle büyük kalabalıklar yaratırlar ki iğne atsanız yere düşmez. Hatta arka plana manzarayı alıp fotoğraf çektirmek istersiniz ama kareye hep etraftaki insanlar girer, bir türlü içinde yalnızca kendinizin olduğu bir fotoğraf çekemezsiniz. 

  Bu ilk karede bir eksik var yalnız. Şu sıralar orda gördüğünüz yan yana iki gökdelenin yanına (hani biri gazoz kapağı açacağına benziyor ) bir gökdelen daha yapıyorlar. Bu yeni yapının inşaasına ne zaman başladılar bilmiyorum, ama iki yıl önce The Bund’a gittiğimde binanın temelleriydi galiba gördüğüm. Şimdiyse The Bund tarafına baktığınızda o iki gökdelenin yanında, hemen hemen aynı boylarda bir gökdelen daha görebiliyorsunuz, Çinliler inşaat ve mimari konularında epey iyi. Şangay zaten farklı kültürlerden mimarların hayallerini gerçekleştirme alanı gibi, her köşede tamamen farklı bambaşka bir yapı bekliyor sizi. Şangay Kulesi bu yapılara güzel bir ekleme oldu.

  Yapım aşamasında olan gökdelen ise Şangay’ın en uzun gökdeleni olucak. Paylaştığım ikinci resim binanın inşaası bittikten sonraki manzaradan. İsmi “Şangay Kulesi” olan yeni gökdelenin inşaasının  tamamlanmasını ve sonuçları merakla bekliyoruz :) Bunun sebebiyse gökdelen ya da şehirleşme sevgimizden değil, bu yeni gökdelenin “çevre dostu” mimari özelliklerinden kaynaklanıyor. Mesela, bina sarmal tasarımı sayesinde yağmur suyunu biriktirebiliyor ve bu biriken yağmur suyunu da merkezi ısıtma ya da klima sisteminde kullanıyor. Ayrıca tasarımı sayesinde güneş ışınlarından normalde olduğundan daha çok faydalanabiliyor, çünkü aslında çift duvarlı bu bina, iç duvar ve dış duvarı arasında boşluk bırakılmış. İşin daha da güzeli bu boşluklara bahçeler yapılıcak! Merak içindeyiz, hemen bitirseler keşke şu Şangay Kulesi’ni!

Dip not: Hava ve su kirliliği günlük yaşamı etkileyecek boyutlara ulaşmış ülkedeki bu ani çevreci atılımın sebebi ise Şangay’ın aşırı şehirleşmiş, doğal güzellikleri korumayan bir şehir olduğuna dair eleştiriler. Umuyoruz bu eleştiriler büyür, her yeri sarar da ülke baştan aşağı bir değiştirir artık kendini!

  1. sillyah-wheels reblogged this from lamian
  2. kaapvaal reblogged this from lamian
  3. lamian posted this